שאיבת ביוב

בור ביוב, תמיד נמצא במקומות מאוכלסים. בור זה, משותף לדיירי הבניין. ניתן למצוא בריכת ביוב או בור שופכין, הנקרא גם שוחת ביקורת. השימוש המשותף של בתים נוספים באזור, מצריך פעולה הנקראת שאיבת ביוב. לאינסטלטורים רבים, המחזיקים ציוד משוכלל, תהיה משאית הנקראת ביובית. משאית זו, שואבת את תוכן הביוב למכל ולאחר מכן, באמצעות צינור הנמצא במכל השני על המשאית, שוטפים את הצנרת בלחץ עז, בכדי לשלול שאריות לכלוך נוספות. ישנם מפעלים רבים שיש להם בורות שומן, האוספים את השומן מהתעשיות השונות, ובכך יש לרוקן את הבור מדי חודשיים לפעילות תקינה של המפעלים הנעזרים בשירות כה חיוני זה.
יש לציין, כי ביובית אינה מיועדת עבור שאיבת ביוב בלבד, כי אם גם לשאיבה של מים שנגרמו מהצפה במקומות נמוכים כגון מרתפים או חניונים. וועדי בתים רבים, משתמשים עם ביובית לריקון קבוע של הפסולת בביוב. פעולה זו, מונעת סתימות ומקנה זרימה חלקה של מי קולחין בביוב. בדרך כלל, אנשים קוראים לאינסטלטור, כשאר ישנה סתימה, או שהביוב עולה עלך גדותיו, מה שיכול לגרום למפגע תברואתי ומחלות זיהומיות שמתפשטות במהרה.

קבלן ביוב או אינסטלטור?
לרוב קבלני ביוב, הם אלה שעובדים עם עיריות ומועצות, כך שהם עובדים בתור קבלני משנה בעיריות והמועצות השונות בארץ. לא כל אינסטלטור יכול להיות קבלן ביוב. קבלן הביוב, הינו מוסמך לעסוק בתחום עבודות אינסטלציה, אך לא כל אינסטלטור הוא מוסמך להיות קבלן ביוב. מי שאינו יודע, שאיבת ביוב, נעשית בלחץ של ואקום אדיר, מה שמקנה להרבה פסולת לחדור למכל באמצעות צנרת מיוחדת. יש הרבה קבלני ביוב, ששומרים על איכות הסביבה ועל האקולוגיה בכלל. את מי השופכין, יש להעביר לאתרים מורשים שמטפלים בשפכים. כל קבלן אינסטלציה, חייב לעבוד תחת החוקים של המשרד לאיכות הסביבה. הביובית שואבת חומרים כגון חומרים כימיים, רעלים, פסולת דלק ועוד.
גם מים ממקלטים, ניתן לשאוב באמצעות הביובית ואפילו מים החודרים לפיר של מעליות שחודרים אליה ממי התהום. ישנם מקומות נמוכים שיש לבצע בהם שאיבת ביוב, לכן יש גדלים מסוימים של משאיות נמוכות של ביובית, היכולות להגיע למקומות הנמוכים.

כלי עבודה אחד שעושה את כל העבודה- ביובית
הבודה לאינסטלטורים , הפכה להיות קלה יותר באמצעו משאית הביובית. כלי עוצמתי ורב תכליתי זה, עושה הרבה עבודה ועשוי לפתור בעיות תכופות כמו הצפה, סתימת ביוב , שטיפת צנרת, חיתוך שורשים בביוב ועוד. שלל הפונקציות הללו ממלא כלי חשוב זה שעושה את כל העבודה לאינסטלטורים שלבטח לא יכולים לפעול בלעדיו. אנו עדים להרבה משאיות בכל מיני רחובות, אשר שואבות את בורות הביוב בכל מיני בתים ובניינים משותפים. משאיות אלה, עובדות גם בלילה כשאר ישנם מקרי חירום בבניינים משותפים ובתים פרטיים רבים.